تبلیغات
شکار در ارومیه - تخمین مسافت برای شکار پرنده

شکار در ارومیه

شکار و طبیعت ارومیه


تاریخ:چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391-10:43 ب.ظ

تخمین مسافت برای شکار پرنده

عدم مهارت شکارچیان در تشخیص مسافت یکی از بزرگترین علل زخمی شدن پرنده هاست و خیلی کم شکارچیانی پیدا میشوند که...

در فصل شکار تعداد زیادی پرنده را زخمی نکنند و انها را به حال خود نگذارند.این پرنده های زخمی که در همان لحظه ی اصابت تیر از پا در نمی ایند. بعد از یکی دو ساعت یا بیشتر به علت نقص عضوی که پیدا کرده اند یا زخم عمیقی که برداشته اند با دردی جانکاه میمیرند.

حتی اگر ما به جنبه های انسانی این قضیه هم بی اعتنا باشیم. باز نمیتوانیم این حقیقت را فراموش کنیم که خیلی احمقانه است اگر اجازه دهیم لا اقل یک چهارم جمعیت مرغابی هایی که هر سال به شکارگاه ما می ایند بیهوده کشته و تلف شوند.

بسیاری از شکارچیان خود را عادت داده اند  که فاصله مرغابی ها را روی واضح دیده شدن علایم روی بال ها و مشخص بودن چشم و سایر مشخصاتیدنی انها تخمین بزنند این سیستم در شرایط روشن بودن هوا و خوب بودن دید کاملا قابل استفاده است ولی در برف و باران و مه ودر زیر ابر های سنگین فواصل نظری ممکن است تا 30% اشتباه تخمین زده شود.

شاید عجیب به نظر می اید ولی وقتی ابری خاکستری اسمان را فراگرفته باشد مسافت تخمین شده بیش از هر موقعی نزدیک تر به نظر میرسند

بهترین روش برای تخمین مسافت مقایسه اندازه مگسک یا دهانه لوله در وضعیت نشانه روی با اندازه یک نوع مرغابی مثلا کله سبز است.

برای این کار بایستی با ماکت یا نقاشی مرغابی در اندازه واقعی در فواصل30.40.50.60 متری تمرین مقایسه را انجام و مهارت لازم را کسب نمود.و چون نیروی جاذبه زمین بر روی ساچمه ها اثر دارد و این اثر هرچه فاصله بیشتر می شود بیشتر است.لذا در مورد تیراندازی به هدف هایی که در فاصله دورتر از 40متری پرواز میکنند لازم است که قدری بالاتر از هدف را نشانه گرفت تا سقوط ساچمه ها در اثر جاذبه را جبران کند.این پایین امدن ساچمه ها در فاصله 40 متری در مورد ساچمه نمره4 پنج سانتی متر است ولی در فاصله 60 متری به 18 یا 22 سانتی متر میرسد.رقم اخری به طور خیلی مناسبی طول بدن مرغابی کله سبز را نشان می دهد.اگر فاصله یا هدف در حال پرواز از 40 متر بیشتر باشد بایستی خط بالایی و پشت مرغابی ها را نشانه بگیریم و این طرز نشانه روی را عامل مهمی در تیراندازی به هدف های دور دست بدانیم و رعایت کنیم.

اگر شما مرغابی مصنوعی با خود برده اید انها را طوری روی اب قرار دهید که فاصله اخرین مرغابی با کمینگاه شما 40 متر فاصله داشته باشد که این کار را میتوانید با همراه بردن نخ 40 متری انجام دهید حال با عبور مرغابی ها و مقایسه اخرین مرغابی مصنوعی به راحتی تیررس بودن انها را تشخیص دهید.

پـــــایـــــان